Chorvatsko vychovalo grandslamové šampiony v mužích i ženách a reprezentace získala dva tituly v Davis Cupu. Důvody úspěchu jsou jasné – Chorvaté mají obecně hluboko zabudovanou lásku ke sportu a až nelítostně soutěživého ducha.

Vývoj tenisu v zemi

Chorvatská tenisová federace vznikla v roce 1990. Tenis měl v chorvatském sportovním světě vysokou popularitu ale již daleko dříve. Zeljko Franulovic se dostal do finále French Open v roce 1970, Niki Pilic do finále Roland Garros v roce 1973 a jejich výkony postavily tenis do centra pozornosti, ještě když bylo Chorvatsko součástí Jugoslávie. Antuka byla v zemi a je i nadále převládajícím povrchem, a proto první úspěchy chorvatských hráčů přicházely právě tam.

Byl to však tenis na trávě, který v 90. letech inspiroval mladé Chorvaty, když se Goran Ivanišević v roce 1992 utkal dostal poprvé do finále Wimbledonu, kde podlehl Andre Agassimu.

V roce 1993 Chorvatsko poprvé soutěžilo v Davis Cupu. Titul vyhráli v letech 2005 a 2018.

Chorvatsko má regionální tenisová centra, která se v průběhu desetiletí rozrostla s tím, jak se do tenisu investovalo více a více peněz.

Slavní hráči

Goran Ivanišević je nejslavnějším hráčem země a je považován za národního hrdinu. Poté, co třikrát prohrál finále Wimbledonu v letech 1992, 1994 a 1998, Ivanišević nakonec turnaj vyhrál v roce 2001 ve strhujícím pětisetovém finále proti australskému Pat Rafterovi. Je dodnes jediným hráčem, kterému se podařilo vyhrát Grand Slam po obdržení divoké karty.

Víte, že…?

Finále Wimbledonu 2001 se hrálo v pondělí, poprvé v historii turnaje. Finále, ve kterém Chorvat porazil Australana Pata Raftera, je považováno za jedno z nejvíce napínavých v historii a skončilo ve strhujícím stylu. Ivaniševič vyhrál závěrečný set 9-7 a při prvních dvou mečbolech zahrál dvojchybu. Třetí mečbol zachránil Rafter vítězným lobem, ale při čtvrtém mečbolu Ivanišević nakonec získal titul vítězným podáním. Pokud chcete mít husí kůži, pusťte si záběr Ivaniševiće, jak se hroutí na trávník po proměnění svého čtvrtého mečbolu!

Marin Čilić vyhrál US Open v roce 2014. Jeho trenérem v té době nebyl nikdo jiný než Goran Ivanišević. V dalším průběhu kariéry se dostal do dvou dalších velkých finále (Wimbledon 2017 a Australian Open 2018), přičemž obě prohrál s Rogerem Federerem, pro něhož to byly zároveň dvě poslední vítězství na Grand Slamech v kariéře.

Chorvatsko vyprodukovalo ale i další, velmi významné hráče a hráčky. Iva Majoliová překvapila favorizovanou Martinu Hingisovou ve finále ženského Roland Garros v roce 1997. Mirjana Lucic Baroni se stala fenoménem v teenagerském věku, kdy již jako 15 letá vyhrála po boku Martiny Hingisové Australian Open 1998. V singlu se v roce 1999 dostala do semifinále Wimbledonu, ale po roce 2000 se vinou osobních problémů vytratila ze scény.

Ivo Karlovic je jedním z nejlepších hráčů na servisu všech dob. Zde jsou některé z jeho rekordů:

  • Druhý v historii ATP Tour s 13 728 esy v kariéře
  • Odehrál 798 tiebreaků (398-400) v 713 zápasech (370-343).
  • Drží jednozápasové rekordy v esech v zápasech na ATP Tour (45), Australian Open (75), Roland Garros (55), US Open (61) a Davis Cupu (78).

Ivan Ljubičić je bývalá světová trojka. Jeho nejslavnější titul přišel v roce 2010 v Indian Wells, když na cestě k titulu porazil Novaka Djokoviče, Rafaela Nadala a Andyho Roddicka.

Mario Ančić porazil Rogera v prvním kole Wimbledonu 2002. Ancic také vyhrál rozhodující zápas pro Chorvatsko ve finále Davis Cupu 2005.

Borna Ćorić zaznamenal ve své kariéře cenné skalpy nad Rafou Nadalem, Rogerem Federerem i Andy Murraym. V roce 2018 dokonce porazil Rogera Federera na jeho oblíbené trávě ve finále ATP 500 v Halle.

Ostatní hráči:

  • Donna Vekić se dostala do posledních šestnácti všech slamů a v roce 2019 se dostala do čtvrtfinále US Open.
  • Karolina Šprem překvalila Venus Williams ve druhém kole Wimbledonu 2004.
  • Ivan Dodig se stal v roce 2015 šampionem French Open ve čtyřhře s Brazilcem Marcelem Melem a vyhrál též Australian Open 2021 po boku Slováka Filipa Poláška Získal také tituly ve smíšené čtyřhře na French Open (dvakrát) a ve Wimbledonu. V deblovém žebříčku byl nejvýše na 4. místě.
  • Mate Pavić vyhrál tři Grand Slamy ve čtyřhře mužů (AO 2018, USO 2020, Wimbledon 2021) a dva ve smíšené čtyřhře (USO 2016, AO 2018). V květnu 2018 se stal světovým hráčem č. 1 v mužské čtyřhře. S deblovým partnerem a krajanem Nikolou Mektićem také získali olympijské zlato z her v Tokiu.
  • Nikola Mektić vyhrál titul ve čtyřhře na ATP World Tour Finals 2020. S výše uvedeným Mate Pavićem byl u vítěztsví na OH v Tokiu a na Wimbledonu 2021.

Úspěchy reprezentace

Chorvatsko vyhrálo Davis Cup v letech 2005 a 2018.

Na olympijských hrách Chorvatsko získalo v tenise 5 medailí. Ivanišević vyhrál 2 bronzové na olympijských hrách v Barceloně 1992; Mario Ančić a Ivan Ljubicic získali ve čtyřhře také bronz na olympijských hrách v Aténách v roce 2004. V roce 2020 v Tokiu cinklo v deblu zlato i stříbro, když v celochorvatském finále přehráli Mate Pavić s Nikolou Mektićem své krajany Marina Čiliće a Ivana Dodiga 6–4, 3–6, [10–7].

Turnaje v zemi

Umag, jedno z chorvatských tenisových center, hostí v červenci antukový turnaj kategorie ATP 250. Mezi šampiony patřili Thomas Muster, Carlos Moya, Stan Wawrinka a Marin Čilić. V posledních letech ovládli turnaj mladé hvězdy Carlos Alcaraz a Jannik Sinner.

Trenéři a tenisové akademie

Chorvatsko si získalo reputaci prací světově uznávaných tenisových trenérů. Podle tenisového trenéra Nicka Horvata pracovalo v roce 2020 se 100 nejlepšími hráči 12 chorvatských trenérů.

Bývalý hráč ATP Zelko Krajan trénoval v sezóně 2008/09 Ruskou Dinaru Safinovou do třech finále Grand Slamů a dosáhl s ní postu světové jedničky.

Ivan Ljubičić byl posledním trenérem Švýcara Rogera Federera v jeho skvělé kariéře. Pár se spojil na začátku roku 2016, kdy Ljubičić nahradil další tenisovou legendu Stefana Edberga. Ljubičić pomohl Federerovi vrátit se po půlroční pauze na Tour k vítězství na Australian Open 2017 a dalších dvou Grand Slamech a také k opětovnému získání pozice číslo 1 v žebříčku ATP ve věku 36 let. Ivan Ljubicic nyní provozuje svou vlastní tenisovou akademii - Ljubicic Tennis Academy v krásném přímořském prostředí na ostrově Lošinj.

Víte, že…?

Federer porazil svého pozdějšího chorvatského trenéra Ljubiciče ve finále Miami Open 2006?

Pozadu v trénování rozhodně nezůstává ani Goran Ivanišević, který od svého vstupu mezi trenéry koučoval již plejádu TOP 10 hráčů:

  • Marin Čilić (2013–2016)
  • Tomáš Berdych (2016–2017)
  • Milos Raonic (2018–2019)
  • Novak Djoković (2019–dodnes) Se svými svěřenci získal celkem 8 grandslamových titulů (1x Čilić, 7x Djoković).

Z výše uvedeného je vidět, že úspěchy Chorvatů na poli hráčů i trenérů již nejsou náhodou a můžeme tuto zemi zařadit mezi evropské tenisovou velmoci.

Hledáte trénink v chorvatských tenisových akademiích? Neváhejte nás kontaktovat na poznej@tenisovy-raj.cz.

Stan

tenisovy-raj.cz

Napište nám svůj příběh

Jste rodič tenisty a potřebujete poradit? Každý mladý tenista je jiný a potřebuje specifické podmínky pro trénink. Řekněte mi svůj příběh a rád vám pomohu najít tu správnou cestu.

Chci nabídku na míru

Máte zájem o trénink v Chorvatsku?